A hőhullámok a legismertebb és a leggyakoribb panaszok, olyannyira, hogy az orvos és a nő egyaránt a klimax hivatalos jeleként tartja számon.
Amit a klimaxról tudnia érdemes >>>
Az az előnyük, hogy az orvos felkeresésére ösztönöznek, és így a változás korában lévő nő a klimax összes következményére kedvezően ható kezelésben részesülhet. E figyelmeztető jel nélkül sok nő – kb. 25%-uk – lebecsülné egyes aggasztóbb tünetek kialakulását.
Mi is az a hőhullám?
Ez egy hirtelen hőérzet a felsőtestben, amely szokás szerint elönti a nyakat, az arcot, sőt a hajjal borított fejbőrt is.
A bőr kipirulása és verejtékezés követi, amely átnedvesítheti a ruházatot, gyöngyözik az arcon, de még a fejbőrön is, és ezáltal csapzottá, rendetlenné válik a frizura… A szemek sem „ússzák meg szárazon” ezt a vértolulásos tünetet, s kisírt jelleget öltenek.
A hőhullámok nappal és éjjel egyaránt jelentkezhetnek, általában 2-3 percig tartanak. De egyénenként igen nagy változatosságot mutatnak az időtartamot, a gyakoriságot és az intenzitást illetően.
Természetes, veszélytelen tünet, amely a szervezet új, belső egyensúlyhoz alkalmazkodó erőfeszítéseiről tanúskodik.
Mikor jelentkeznek először?
Néha még azelőtt jelentkeznek, mielőtt a menstruációk véglegesen elmaradnának.
Normális ciklusok váltakoznak ekkor menstruáció nélküli időszakokkal, amelyeket epizodikus hőhullámok szakítanak meg. Mindemellett – hormonkezelés hiányában – bekövetkezhetnek az utolsó menstruációkat követő néhány hónap, sőt egy vagy két év múlva is.
Éppen ettől az időponttól jelentkeznek a leggyakrabban és a legnagyobb intenzitással. Ezután általában kettőtől öt évig tartanak.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?