A változókorra a petefészek a legtöbb tüszőt már elhasználta, és hormontermelése csökken. Ennek következtében csökken a vér ösztrogénszintje. Az agy fokozott LH és ESH termeléssel reagál rá, a petefészek viszont már nem tud válaszolni erre. A vér alacsony ösztrogénszintje miatt a méh egyszer csak megszünteti a havi vérzést: eljön a menopauza.
De ne aggódjunk, a változás után is marad még elég hormonunk! Először is a petefészek tovább termel, csak jóval kisebb mennyiségben. Másodszor pedig: a zsírszövetben képződik az. ösztrogén kémiai rokona – az ösztron. Ehhez a nőkben is meglévő férfi nemi hormon alakul át a célnak megfelelőnek.
Az ösztrogének feladata
Az ösztrogéneknek nagy a jelentőségük a nő szervezetében – és kisebb mértékben a férfiakéban is. Egyrészt mint jól ismert nemi hormonoknak fontos feladatuk van a nő termékenységi ciklusában. illetve más szenek felépítésében.
Az ösztrogének segítik az összes szövet vérellátását és folyadékháztartását.
- Beindítják a növekedési és a felépítő folyamatokat.
- Felgyorsítják az anyagcsere- és az emésztési folyamatokat.
- Emelik a vérnyomást.
- A lelki egyensúlyban is szerepet játszanak, mert javítják a hangulatot.
A női nemi hormonok emellett szorosan összefüggnek az idegrendszer más hormonjaival és közvetítő anyagaival (neurotranszmitterek). Szorosan együttműködnek a pajzsmirigy anyagcseréjével, és befolyásolják a mellékvesehormonokat, például a kortizolt, melynek többek között az. a feladata, hogy elnyomja a testben a gyulladásos folyamatokat.
A női hormonok az. adrenalin és a noradrenalin stresszhormonokkal is összeköttetésben állnak. Serkentik a test morfinanyagait, az, endorfinokat is, melyek a jó közérzetről és a fájdalommentességről gondoskodnak.
Kipirulás, izzadás, didergés – a hőhullámok
Ez jellemző a változókorra: a szívünk szaporán kezd verni, és hirtelen forróság tör lel a nyakunktól a fejünkbe és az egész, testünkre. Kipirulunk, izzadunk, és didergéssel vagy fázással pár perc múlva el is múlik a forróság – mint egy hullám, ahogy a neve is találóan mutatja.
A hőhullámok sokszor már a menopauza előtt kezdődnek, és a nyak kétharmada még a menopauza után is szenved tőle, főleg éjjel. Ez. érzékenyen megzavarhatja az alvást és a pihentető álomszakaszokat.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?